Nekupujte!Adoptujte! Každý psík si zaslúži druhú šancu !!

Naše rady            Výcvik psov   

 


Základný výcvik psa je nevyhnutný, ak chceme prežívať so psom viacej radosti ako starostí. Po absolvovaní základného výcviku je pes pripravený absolvovať spolu s Vami všetky Vaše aktivity tak, aby to bolo príjemné Vám i psovi.


Základný výcvik:

 

a) ku mne (privolanie)

b) k nohe

c) sadni

d) ľahni

e) zostaň

f) zákazové povely (fuj, nesmieš)

g) chôdza pri nohe na vodítku

 

Rozšírený výcvik:

 

a) Á-čko (preskok cez prekážku)

b) chôdza po kladine

c) tunel (preliezanie cez tunel)

d) hojdačka

e) pohyblivá kladina

f) chôdza po nepríjemnom podklade

 

 

Spôsob výcviku

Pri výcviku treba myslieť ako pes. Nie doslovne ako pes, ale musíte pri výcviku psa pochopiť. Na začiatku stačí, aby váš pes ovládal povely, sadnúť, ľahnúť, kráčať popri nohe, či ku mne. Ak s týmito povelmi pes nemá problém, môžte ho spokojne ovládať aj napr. na ulici. Je dobré, ak psa naučíte na povely. Tieto povely môžu byť hlasové, ale aj vizuálne. Vizuálne povely nie sú na diaľku, pričom hlasové povely môžte dávať aj na väčšiu vzdialenosť, lebo pes má omnoho lepšie vyvinutý sluch ako ľudia. Pri práci so psom musíte pracovať s láskou ku psovi a musíte mať o prácu so psom záujem.

Pochvaly a zákazy

Reakciu psa na povely, ktoré mu dávate môžete ovplyvniť pochvalou alebo pokarhaním. Tresty však pri základnom výcviku nemajú takmer žiadny význam, preto sa snažte psa čo najviac ovplyvňovať pozitívne. Pes si všetko, čo od neho vyžadujete zapamätá omnoho lepšie, pokiaľ nie je v strese. Pochvalu použite vždy, keď pes vykoná správne činnosť, ktorú ste od neho požadovali. Pri chválení psa je dôležitá intonácia hlasu, pochvala by mala byť vyslovená nadšeným, prenikavým hlasom (veľký efekt má váš nadšený pochvalný jasot), potľapkanie a hladenie. Pochvala by tiež mala byť vždy spojená s odmenou vo forme maškrty. 


Pokiaľ ste už nútený použiť trest, aby ste psa donútili ukončiť nejakú činnosť, potom vždy vo chvíli, kedy je neprístojnosť vykonávaná. Nikdy netrestajte psa dodatočne. Nebude schopný pochopiť, za čo trest prišiel. Trest by mal byť v prvom rade hlasový, pes je veľmi citlivý na našu intonáciu hlasu a pochopí, že činnosť, ktorú v danú chvíľu vykonával, je zlá. Trest telesný by mal byť používaný minimálne, nikdy ho nevykonávajte rukou, ale vždy nejakým predmetom, u šteňaťa napr. novinami. Pokiaľ by ste psa trestali rukou, bude sa potom vašej ruky báť a bude reagovať na každý rýchlejší pohyb vašej ruky bojazlivo. Správnym spôsobom trestu je napríklad uchopenie psa za šiju, nadvihnutie a zatrasenie. Taký spôsob by vo svorke použila fena. Súčasne s týmto úkonom psa dôrazne pokárajte, trest však už neopakujte.

 

 

                                                                        

Výber psa

 

 

Pred kúpou psa treba všetko starostlivo premyslieť v rodinnom kruhu. Odhadnúť časové, priestorové i finančné možnosti. Predovšetkým je potrebné, aby mali na príchod psa rovnaký kladný názor obaja manželia. Potom sa treba rozhodnúť pre plemeno.
Plemien psov je veľa, a tak má každý možnosť vybrať si podľa vkusu, chovateľských možností a potrieb. Medzi učenlivosťou a inteligenciou jednotlivých plemien psov vo všeobecnosti nie sú veľké rozdiely; iná vec je však už otázka ich využiteľnosti. Kto sa chce venovať športovému výcviku psov služobných plemien, môže si vybrať z množstva plemien uznávaných za služobné. Paleta plemien poľovníckych psov je veľmi široká, takže nijaký poľovník si nemôže sťažovať na malý výber. Na stráženie si vyberáme z plemien pracovných psov, na dostihy z plemien chrtov. Veľká je aj paleta plemien spoločenských psov. Práve z tejto skupiny si ľahko môžu vybrať vhodné malé
plemená tí, ktorí chcú držať psa v mestskom byte.

Psíka alebo sučku

Toto je azda najčastejšia otázka, akú si nastávajúci majitelia psa dávajú. Väčšinou sa rozhodnú pre psa, z obavy pred komplikáciami, ktoré z chovu sučky a z jej dvakrát za rok sa opakujúcej ruje vznikajú. Je však dosť ľudí, ktorí dávajú prednosť sučkám, aj keď nechcú odchovávať šteňatá.
Sučky majú väčšinou miernejšiu povahu a bývajú poslušnejšie a ovládateľnejšie. Pri držaní v byte majú tú výhodu, že keď ich ráno vyvedú von, vyprázdnia sa spontánne a zakrátko sa môžu vrátiť do bytu. Pes však potrebuje obísť celý "svoj revír", aby na príhodných miestach zanechal značku niekoľkými kvapkami moču. Máloktorý sa vymočí spontánne, takže ich ranné vyprázdňovanie trvá dlhšie.
S rujou sučiek nie sú až také problém, ako sa mnohí nazdávajú. Sučka v byte nie je vystavená "dvoreniu" psov a keď s ňou ideme na vychádzku, zastriekame jej zadok a labky sprayom Labiodor, ktorý odpudzuje záujem psov 2 - 4 hodiny. Sučky chované v koterci treba chrániť asi 21 dní. Pri vychádzkach používame tiež tento spray.

Psy, najmä služobné a pracovné, bývajú statnejšie a vytrvalejšie. Bývajú aj odolnejšie voči nepriaznivému počasiu. Niekedy sú pri výcviku náročnejšie, no v pracovnom využití možno od nich žiadať viac než od sučiek. Nie je to však pravidlo. Nevýhodou býva, že keď zacítia pach sučky v ruji, odmietajú poslušnosť majiteľovi a radšej poslúchnu hlas prírody. Pohlavne vydráždený pes má často snahu utiecť za sučkou i z domu. Ak sa mu to viackrát podarí, môže sa z neho stať tulák.

Kríženca alebo čistokrvného psa?

 

"Bastard" výraz, ktorý nám pripomína škaredého, vyhladnutého, odpadkami živiaceho sa psa. Bastard vlastne kríženec znamená pes, ktorý nemá určité plemeno. Krížence trpia menej dedičnímy chorobami ako čistokrvné psy a odolajú aj iným chorobám lepšie. Kríženec ako štena vyzerá inak ako dospelý kríženec. V pr´pade čistokrvného psa je lahšie vyberanie. Viete aký veľký narastie, a akú bude mať približne povahu. Čistokrvného psa vyberáte podľa určitých kritérií.

 

 

Rada pri výbere šteniatka

Ak ste si už našli vhodné šteňa, je niekoľko vecí, ktoré treba preveriť ohladne jeho zdravia.

1.             oči musia byť jasné a pozorné, bez výtoku alebo šedého zákalu

2.             koža a uši majú byť čisté a príjemne voňať

3.             výkaly v ohrade musia mať pevnú formu

4.             zuby by mali byť správne postavené a ich počet primeraný veku

5.             ak je to pes, mal by mať dva semenníky

6.             dohliadnúť či sú ich telesné proporcie správne

7.             zdravé šteňa je vždy ťažšie než sa zdá, nesmie však byť tučné

8.             pred odberom šteňaťa je dôležité aby prešlo odčervovacou kúrou

9.             u šteniat , ktorým sa kupíruje chvost, by mali byť rany už zahojené

 

 

 

 

Pre každý prípad by sme mali zo sebou brať psiu lekárničku keď ideme na dovolenku...alebo niekam mimo domova.....obsah takejto lekárničky je:

* dostatok obväzov, vata
* nožničky so zaoblenou (!) špičkou, aby nedošlo k ďalšiemu poraneniu zvieraťa
* škrtidlo, čokoľvek na zhotovenie provizórneho náhubku (zviera v šoku hryzie, preto je dobré mu zaviazať ňufák)
* náplasť, pinzeta, teplomer
* dezinfekčný prostriedok
* kamencová tyčinka na zastavenie kapilárneho krvácania
* klieštiky na odstránenie kliešťov

Tieto potrebné veci si môžete aj zakúpiť ...ale výhodnejšie je zakúpiť si už celú ,,výbavu,, :o)

 

 

 

Čo pes potrebuje

     

prvá z vecí ktorú by ste mali svojmu miláčikovi zaobstarať.Spočiatku to može byť stará deka prípadne vankúš. Je dôležitý preto aby aj pes mal svoje ,,útočište" kde sa môže skryť  a vie že ho odtiaľ nik nevyženie.Pes by si nemal zvykať spať na posteli poprvé je to nevhodné z hygienických dôvodov a podruhé ak vezmete svojho psa na návštevu kde budete chieť prespať hostiteľ tým nebude dvakrát nadšený.                            

Máme rôzne druhy pelechov:

-prútený

-plastový

-látkový

-vankúš

Obojok-

Naň by si mal pes zvykať čo najskôr. Niektoré psy si ho nechajú bez problémov nasadiť, niektoré však proti nemu tvrdo protestujú. Preto im ho treba ponúknuť tak aby si ho spojili s niečím príjemným a nakoniec ho už budú úplne ignorovať. Môžme využiť napríklad čas kŕmenia kedy ho šteňaťu nasdíme a potom mu dáme misku s jedlom. Vhodný je aj čas hry kedy ho zabavíme hračkou a on si obojok nebude všímať.Objok psovi nikdy neuťahujeme úplne na tesno avšak nenechávame ho voľný.

Poznáme obojky:

-kožený

-nylónový

-sťahovací

-polosťahovací

Vodidlo-

Vodidlo je takisto veľmi dôležité. Väčšina psov si naň dosť ťažko navyká. Buď sa trhajú a nechcú počúvať alebo sa ho snažia prehrýzť. Najlepšie urobíme ak si vezmeme nejakú pochúťku a psa pripnutého na vodidle ňou upokojujeme a za pokojné správanie ho odmeníme. Vodidlo vždy vyberáme tak aby bolo vhodné pre daného psa. Musí mať primeranú dĺžku, a malo by byť zo správneho materiálu ktorý (ak máme väčšie plemeno) psa udrží a nepretrhne sa.

Typy vodidiel:

-navíjacie

-nylonové

-lanové

-reťazové

-kožené

Misky-

Misky sú dôležité od prvého okamihu. Spočiatku to môžu byť nejaké kelímky (napr. od masla) no čo najskôr by sa mali zakúpiť dve misky ktoré budú nastálo (ak ich pravdaže pes nezničí). Misky vždy kupujeme dve- na vodu a na granule. Mali by byť primerane veľké. Na vodu by mala byť miska hlbšia aby ju pes ľahko nevylial a na granule zas taká aby sa psovi nedávalo viac ako potrebuje.Ak cestujeme väčšinou psovi berieme aspoň jednu misku ktorá však  zaberá dosť miesta. V obchode však teraz možte zakúpiť aj látkové misky ktoré jednoducho poskladáte a zaberú len nepatrný kúsok vašej batožiny. Neprepúšťajú vodu takže do nej psovi môžte pokojne naliať aj vodu.

Poznáme misky:

-plastové

-kovové

-látkové

-keramické

Ohlávka-

Málokto si dobre vie predstaviť čo to je. Je to pomôcka pre psy ktoré ktoré buď veľmi ťahajú prípadne sú agresívne. Navlieka sa na hlavu a vodidlo sa pripína pod čeľusť. Pes si na ňu nenavykne hneď no časom mu to prestane prekážať. Príčinou toho že pes s ohlávkou menej ťahá je to lebo pes ma citlivú tlamu preto sa bojí silno potiahnuť. Maloktorý pes ju hneď príjme. Väčšina psov sa spočiatku ťahá, trhá a snaží sa ju prekusnúť( čo prevdaže nie je vôbec jednoduché). Psa na ňu treba naučiť rovnako ako na vodidlo či obojok hlavne zachovať pokjnú halvu a byť trpezliví.  

Druhý ohlávok:

-nylonové

-kožené

Popruhy (postroj):

Ak si domov donesiete psíka musíte uvážiť či mu kúpite obojok alebo postroj. Ak ste si doniesli plemeno stredného alebo veľkého vzrastu stačí mu obojok no ak sa pes dokáže z obojku vyšmyknúť, je lepšie zakúpiť postroj. Ak si však donesiete plemeno malého vzrastu najmä Yorkšírsky teriér, Čivava a podobné mali by ste mu zakúpiť postroj pretože majú jemnú priedušnicu ktorá pri trochu silnejšom potiahutí psa zareaguje nepríjemným kašlaním psa.

Postroje:

-kožené

-nylonové

Náhubok:

Väčšina ľudí má mýlnu mienku že psy ktorý majú náhubok sú agresívne. No vôbec to nie je pravda. Náhubky sa kupujú aj pre psy ktoré vonku požierajú nevhodné veci ako sú vyhodené zvyšky jedla, zdochliny potkanov a pod. Na takúto pomôcku si pes len ťažko zvyká. Treba psovi ukázať že sa ho nemusí báť a že ak ho bude mať dostane pochvalu. Najlepšie je nechať psa náhubok oňuchať a potom mu doň vložiť nejakú pochúťku aby ju odtiaľ bez strachu vybral. Keď to zopakujete aspoň 3x môžte ho psovi skúsiť nasadiť. Pes sa spočiatku bude brániť a je dosť možné že si ho bude sťahovať labkami no vy ho musíte upokojiť a ubezpečiť že je všetko v poriadku. Nechajte mu ho asi 3 minútky a potom mu dajte náhubok dole a pochváľte. Keď vydrží aspoň 5 minút zoberte ho aj s náhubkom na prechádzku. Ak si hu bude sťahovať prikážte povel fuj a zdvihnite mu hlavu aby vedel že si naň musí zvyknúť. Pes sa postupom času ukľudní a náhubok bude brať ako súčasť ktroé je potrebná pri vychádzke.(pozri sekciu info...zákon)

Tipy náhubkov:

-kovový

-kožený

-plastový

Prenosná taška alebo prepravka:

Táto pomôcka sa využíva prevažne pri malých a stredných plemenách. Dnes sa dajú zakúpiť rôzne druhy prepraviek a tašiek. Stačí len prísť do obchodu a vybrať si. Najlepšie je si najprv pozrieť tašku na internete. Treba aby spĺňala všetky kritéria. Dôležitá je nosnosť, materiál, veľkosť no a nakoniec pravdaže prijateľná cena.

Druhy prepraviek:

-plastová

-kovová

Druhy prenosných tašiek-

-textilná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Veronika Šišková